YILMAZ ODABAŞI WEB SİTESİ Untitled 1
 
YILMAZ ODABAŞI'DAN BİR BAŞUCU KİTABI: "AFORİZMALAR" KASIM AYI KİTAPÇILARDA VE İNTERNET KİTAP SİTELERİNDE!
YAZILAR-YILMAZ ODABAŞI WEB SİTESİ
2.12.2020 03:39:59
      YAZILAR
     Yılmaz Odabaşı Sözleri

(İnternette "Yılmaz Odabaşı Sözleri" başlığıyla farklı web sitelerinde kimileri kendisine ait olmayan ya da kimileri dil ve yazım yanlışları içeren paylaşımlara doğru referans olabilmesi bakımından Yılmaz Odabaşı'nın yazdıkları ve söylediklerinden kısa bir derlemeyi paylaşıyoruz. Daha sonra genişletilecektir...)
... Devamı
     KUŞLAR UZAKTI SONRA

70'li yıllar şehrin bittiği yerin, Diyarbakır’ın Bağlar semti Kuruçeşme mahallesinin “sınır” çocuklarıydık... (Hikaye)
... Devamı
     Restleriyle gitmek, hasretiyle dönmek


... Devamı
      Her şeyi Çürütür Zaman…

"Siz olun, tutkularınızı, düşlerinizi, sevgilerinizi ve yolculuklarınızı ertelemeyin; çünkü çürürler. Çünkü dokunduğu her şeyi çürütür zaman..."
... Devamı
     YILMAZ ODABAŞI İLE ŞİİR VE...

2000'lerde popüler kültürün hegemonyası, medyanın da katkısıyla bu ülkede ciddi boyutlarda deformasyona neden olacaktır. Şair de konumunu buna göre belirlemelidir.Ya popüler kültüre göre sığlaşarak medyanın yörüngesine girecek ya da kendini geri çekip bu anti estetik, anti ideolojik durumdan yalıtarak vakur bir yalnızlığı, bir anlamda dışlanmışlığı yaşayacaktır. Çünkü şiiri olmayanlar şair, müziği olmayanlar müzisyen olacaklardır." ( Yılmaz Odabaşı, 1997-Yazın Dergisi)
... Devamı
     NAZIM HİKMET VE MAHMUD DERVİŞ

New York Universitesi ve Kervokian Yakın Doğu Araştırmaları Merkezi’nin New School ile birlikte New York’ta düzenlediği NAZIM HİKMET VE MAHMUD DERVİŞ konulu uluslararası edebiyat seminerinde Yılmaz Odabaşı’nın yaptığı konuşma...
... Devamı
     ŞİİRİMİZDE BİR SATIRBAŞI AHMED ARİF


"Ahmed Arif’ten söz etmek, yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren şiirimizde çok özgün bir mecradan, bir satırbaşından söz etmek demektir. Onun şiirleri, tematik unsurlarıyla, fonetik ve semantik yapısıyla, imgesel özerkliğiyle bugüne dek ayrıksı kalabilmeyi ve yazıldıkları yıllardan bugüne, aradan geçen yarım yüzyıla rağmen zamana direnerek hâlâ beğeniyle okunmayı başaran şiirlerdir..."
... Devamı
     SEVGİNİN HERKESTEN ŞİKÂYETİ VAR

Anahtar sözcük: Sevgi...Artık bütün albenisini yitirmiş, bayağılaşmış ve aşınmış bir sözcük: Sevgi... Her yerde aynı bıktırıcı sözcük yineleniyor; her yerde sevgi mağdurları, sevgi kırgınları, sevgi yorgunları ve o mağduriyetlerin, kırgınlıkların, yorgunlukların enkazından beslenen sevgi tüccarları..
... Devamı
 
     Yılmaz Odabaşı resmi web sitesi ® 2007