YILMAZ ODABAŞI WEB SİTESİ Untitled 1
 
Haftada üç gün MEYDAN Gazetesinde yazacağım. Meydan, 6 Nisan dan itibaren bayilerde....
    BİYOGRAFİ
Eklenme tarihi 02.01.2010     Okunma sayısı: 27449    

    YILMAZ ODABAŞI  

      (Şair-Yazar ve gazeteci)

     1962’de Diyarbakır’da doğdu.İlk öğrenimini Diyarbakır, Ankara, Kayseri ve Gaziantep’te, Orta öğrenimini Diyarbakır Atatürk Ortaokulu ve Diyarbakır Lisesi’nde tamamladı. 70’lerin sonunda dönemin öğrenci eylemlerinde aktif rol aldı ve Diyarbakır’da 78 kuşağının öne çıkan isimlerinden biri oldu. İzmir Hukuk Fakültesi’ndeki öğrenimini, 1980 12 Eylül Askeri darbesiyle tutuklanınca yarım bıraktı .Yasal bir derneğe üyeliği nedeniyle örgüt kurmak iddiasıyla yargılandı ve Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde bir yıl hapis yattı. Dokuz yıl süren yargılanması önce sekiz yıl mahkumiyet, daha sonra kararın yargıtayda bozulması ve beraatle sonuçlandı.

   80’lerde kısa bir süre bir ilaç firmasında tıbbi mümessillik,  bir süre kitapçılık, 1986’dan 1994 yılına dek Diyarbakır’da sekiz yıl gazetecilik yaptı: Akajans Muhabirliği, UBA (Ulusal Basın Ajansı) Diyarbakır temsilciliği, Ortadoğu Haber Ajansı Haber Müdürlüğü, 2000’e Doğru dergisi Diyarbakır büro şefliği, Turkish Daily  News Gazetesi Güneydoğu temsilciliği ve Aydınlık Gazetesi'nin Diyarbakır temsilciliği yaptı. Pek çok süreli yayında telif haberler, yazılar yazdı. 1994’te Ankara’ya yerleştikten sonra bölgedeki gazetecilik izlenimlerini yazdığı “Güneydoğu’da Gazeteci Olmak” adlı kitabıyla,araştırma-inceleme dalında Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin “yılın gazetecisi” ödülünü kazandı. 

       1992-2005 yılları Ö. Gündem,(1992), Aydınlık (1993-94), Siyah Beyaz (1995), Cumhuriyet ve kitap eki (1996-97), Radikal (1998), Radikal İki (2004), Birgün (2004) gazetelerinde yazdı. 

     80’lerin başından itibaren öne çıkan, yaygın okunan bir şair  olarak dikkat çeken Yılmaz Odabaşı’nın ilk şiirleri 1981 yılında Edebiyat 81, Yeni Olgu dergilerinde, ilk hikayesi 1983'te Oluşum dergisinde yayınlandı. 1981'den sonra şiir ve düzyazılarıyla göründüğü başlıca dergiler: Yazko Somut, Günümüzde Kitaplar, Yeni Sanat, Yamaç, Sanat Rehberi, Yarın, Temmuz, Öğretmen Dünyası, Gökyüzü, Çağdaş Türk Dili, Parantez,  Broy, Yeni Düşün, Yazılı Günler, Cumhuriyet Dergi, haftalık Sokak, Aktüel, Söz, Gerçek, 2000'e Doğru ve Ekspress dergilerinde, Varlık, Gösteri, Edebiyat ve Eleştiri, Birikim, Ütopia,  Evrensel Kültür, Kitap Gazetesi,  Sonbahar, İzlek, Düşler, Şairin Atölyesi, Öküz, Ütopya,  Esmer, Islık vb.

       İlk şiir kitabı Siste Kalabalıklar 1985’te, ilk hikaye kitabı Kül Aşklar 1991’de yayınlandı.

      Şiir ve düzyazılarıyla ilgili pek çok üniversitede hazırlanıp onaylanan lisans tezlerinin yanı sıra,  hakkında  Dr.Ömer Uluçay ‘ın derlediği “Asi ve Yalnız Yılmaz Odabaşı” adlı bibliyografik bir çalışma  yayınlandı. Şiirleri Fransızca, Almanca, Kürtçe ve Farsça’ya çevrildi, şiirlerinin İngilizce çevirilerinden oluşan bir derleme ”Evereything But You” adıyla 2005 yılında AB sponsorluğunda yayınlandı. Yargılandığı dosyalar 2003 yılında kapanıp  pasaport yasağı kalkınca, birçok ülkede çeşitli akademik kurumların düzenlediği etkinliklere Türkiye’yi temsilen katıldı. 2007’de Türkiye hükümetinin Frankfurt Kitap Fuarı için özel davetini reddetti. Düşünce suçları mahkumiyetleri nedeniyle 1994-95 yılları Ankara Ulucanlar ve Haymana Cezaevleri’nde, 1999’da Bursa E tipi ve 2000 yılında Tekirdağ Saray Kapalı Cezaevleri’ne yattı.Yazdıkları ve söyledikleri için Türkiye’deki mahkumiyetleri nedeniyle açtığı AHİM davasını kazanarak Türkiye hükümetini tazminat ödemeye mahkum etti ve önce uluslararası hukuk nezdinde, sonra  Türkiye’deki yasa değişiklikleriyle düşünce suçları kapsamında yargılandığı bütün davalardan aklandı. 

      Yılmaz Odabaşı’nın  yazdıklarıyla aldığı başlıca ödüller: 1987 TEMMUZ Dergisi (okur oylarıyla) yılın en beğenilen şairi ödülü, 1988 TAYAD Şiir Yarışması İkincilik Ödülü, TAYAD HikayeYarışması üçüncülük Ödülü, 1990 CAHİT SITKI TARANCI Şiir Ödülü, 1992 Adana ALTIN KOZA Film Festivali Film Öyküsü Ödülü, 1992 ÇANKAYA BELEDİYESİ Çocuk Yazını  Ödülü,  1994 PETROL- İŞ SENDİKASI Şiir Yarışması İkincilik Ödülü, 1994 ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ araştırma-inceleme dalında Yılın Gazetecisi Ödülü, 1996 PEN/ ONAT KUTLAR Film Öyküsü Yarışması Özel Ödülü, 1998 SABRİ ALTINEL Şiir Yarışması Birincilik Ödülü, 1998 Adana Altın Koza Film Öyküsü Ödülü, 1999 ORHON MURAT ARIBURNU 10.Yıl Şiir Ödülü,  1992 HUMAN RIGHT WATCH/ Hellman-Hammet “Baskıya  Karşı Cesaret” Ödülü, 1999 İsveç P.E.N. Onur Üyeliği Ödülü. 2000 yılından itibaren ödüllere katılmadı ve ilkesel olarak hiçbir yarışma jürisinde yer almadı

    2002 yılında “Buğulu Atlas” adlı şiir kitabının yayınlanmasından sonra, 2014'te  Bana Yasak Sözler Söyle adlı şiir kitabı yayınlanıncaya kadar ne dergilerde ne de kitap oylumunda şiirlerini yayınlatmadı. Şiir kitaplarının yanı sıra, ödüller kazanmış ve yeni basımlar yaparak yaygın bir okur kitlesine ulaşmış  deneme, hikaye, roman, çocuk yazını türlerinde yayınlanmış kitapları da bulunuyor. Düzyazılarından oluşan yayınlanmış başlıca kitapları şunlardır: Kül Aşklar (Hikayeler, 1.Basım 1991),  Eylül Defterleri (anı, 1991), Çocuklar ve Adresler (Hikaye, 1992), Güneydoğu’da Gazeteci Olmak, (Araştırma-inceleme, 1994), Bütün Kanamalar Umuttan (Günlükler, 1995), Sevginin Herkesten Şikayeti Var (Denemeler, 1996), Düş ve Yaşam (Gazete Yazıları, 1.Basım 1996/ Toplatıldı), Şarkısı Beyaz (Roman, 2004), Hayatın Düşlere Borcu Var (Denemeler, 2013), Hoşça Kal Diyarbakır (Anlatı, 2013) 

       Kalbimde Hazan (1999, Yeni Dünya Müzik), İyi ki Bu Düştesin (2009, Anadolu Müzik)  adlarıyla kendi sesinden  iki şiir albümü yayınlandı. Otuz kadar şiiri Grup Yorum, Grup Kızılırmak, Ahmet Kaya, Onur Akın, Ferhat Tunç, Edip Akbayram,  Metin Yılmaz, İlkay Akaya, Hakan Yeşilyurt, Sevcan Orhan, Suavi, Hayko Cepkin gibi  birçok müzik grubu ve bestecisi- yorumcusu tarafından yorumlandı. Uluslararası birçok yazar örgütünün üyesi olan Odabaşı, Türkiye’de ise sadece Mesam  üyesidir ve bir dönem Nazım Hikmet Vakfı’nın yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

      2001’de İstanbul’a yerleşen Yılmaz Odabaşı, yazarlık uğraşının yanı sıra yağlıboya resim çiziyor ve fotoğraf çekiyor.

YILMAZ  ODABAŞI  HAKKINDA  KAYNAKÇA 
 
Sözlükler-Derlemeler

Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi, Yapı Kredi Yayınları

Şairler Yazarlar Sözlüğü..........Şükran Kurdakul......İnkılap Yayınları
 
Türk ve Dünya Edebiyatında Şairler-Yazarlar Sözlüğü.....Ali Dereli....Salan Yayınları
 
Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü........Behçet Necatigil.........Varlık Yayınları
 
Şairler Yazarlar Sözlüğü...................İhsan Işık...............Risale Yayınları
 
20.Yüzyıl Şiir Antolojisi......................Mehmet H.Doğan.....Yapı Kredi Yay.

9. Sınıf Türk Edebiyatı,....................Yusuf Aras.................Esen Yayınları

Ek: Diğer derlemeler ve şiir yıllıkları

Not : Odabaşı'nın bestelenmiş şiirlerinin ve yıllara göre yayınlanmış kitaplarının listesini görmek için tıklayınız
Geri
 
1980-2014 yılları arası yazdığım ve toplam on bir şiir kitabıma dağılmış bütün şiir kitaplarımın on adedi tek ciltte toplanarak HER ÖMÜR KENDİ GENÇLİĞİNDEN VURULUR adıyla yakında kitapçılarda olacaktır...

"Feride" adlı şiir kitabım ise, tek bir nehir şiirden oluştuğu ve ayrı bir kitap olarak talep edildiği için, bütün şiirlerimin toplanacağı tek cildin dışında tutularak 14. baskısı yine ayrı bir kitap olarak sunulacaktır.

ŞARKISI BEYAZ adlı ilk romanımın 4. baskısı, KÜL AŞKLAR adlı toplu hikayelerimin 7. baskısı, HOŞÇA KAL DİYARBAKIR adlı anı-anlatı türü kitabımın 2. baskısı İletişim Yayınları'ndan kitapçılarda ve internet kitap sitelerinde!
 
      SOSYAL MEDYA
     Yılmaz Odabaşı resmi web sitesi ® 2007