YILMAZ ODABAŞI WEB SİTESİ Untitled 1
 
5-6 Mayıs Diyarbakır YAYIN AĞACI Kitabevi imza-söyleşi... Yılmaz Odabaşı nın 1980-2014 yılları arasında yazdığı 11 şiir kitabının bir araya getirildiği toplu şiirleri HER ÖMÜR KENDİ GENÇLİĞİNDEN VURULUR, yeni baskısı Öteki Yayınevinden çıktı! ŞARKISI BEYAZ, (Roman)-5. baskısı Öteki Yayınevi nden çıktı! FERİDE (şiir) 15. baskısı Öteki Yayınevinden çıktı! Kitapçılarda ve internet kitap sitelerinde...
    ODABAŞI, NEW YORK ÜNİVERSİTESİNDE
Eklenme tarihi 15.01.2010     Okunma sayısı: 7507    

        YILMAZ ODABAŞI NEW YORK ÜNİVERSİTESİ'NDE

        NAZIM HİKMET VE MAHMUD DERVİŞ'İ KONUŞACAK 

              

       Yılmaz Odabaşı, New York Üniversitesi'nin düzenlediği Nazım Hikmet ve Mahmud Derviş konulu bir konferans için Amerika'ya davet edildi.

         Yılmaz Odabaşı, Ortadoğu ve Arap dünyasındaki mücadelelerde edebiyatın rolü  bakımından büyük etkileri olan bu iki önemli şairle ilgili bir konuşma yapmak üzere Amerika'ya gidecek. 

        Bu konferans için kendisine ulaştırılan davet mektubunun ilk paragrafında şu vurgulara yer verildi:"New York Universitesi, Kervokian Yakın Doğu Araştırmaları Merkezi, New School ile birlikte 5-6 Mart 2010 tarihinde New York’ta uluslararası bir edebiyat semineri düzenleyecek. NYU’da profesörlük görevi yapan Elias Khouri seminere başkanlık edecek. Kendisinin önerisi ve desteğiyle sizi bu önemli etkinliğe davet ediyoruz(...)"

          Halen Türkiye'de Nazım Hikmet Vakfı'nın da yönetim kurulu üyesi olan Yılmaz Odabaşı, şiirleri ve kitaplarının birçok dile çevrilmesine rağmen, "düşünce suçları" kapsamındaki yargılanmaları ve açık dosyaları nedeniyle 2004 yılına kadar  uzun yıllar yurtdışına çıkamamış, bu yasağın kadırıldığı 2004'te ilk kez pasaport alabildikten sonra  yurtdışında  kültür merkezleri ve üniversiteler dahil birçok etkinliğe katılmaya başlamıştı...

      
Geri
 
     Yılmaz Odabaşı resmi web sitesi ® 2007